I KONGRES MEDIEWISTÓW POLSKICH
Toruń, 16-18 września 2002 roku
P R O G R A M
16. 09. 2002 (poniedziałek)
Godzina 11.00 - otwarcie, sala audytoryjna "E" Godzina 11.30 - sesja plenarna, sala audytoryjna "E"
Ustrój społeczny Polski średniowiecznej
REFERATY:
Stanisław Trawkowski "Ustrój prawa książęcego - stan kontrowersji"
Jan Wroniszewski, "Geneza rycerstwa i szlachty"
Prowadzący: Tomasz Jasiński
Godzina 15.30 - sympozja tematyczne:
I. Ludzie Kościoła (sala 101)
REFERATY:
Maria Koczerska, "Biskup w Polsce późnośredniowiecznej na tle porównawczym"
Marek Derwich, "Opat - duszpasterz czy dostojnik?"
Krzysztof Bracha, "Teolog - intelektualista i pasterz w społeczeństwie średniowiecznym"
Izabela Skierska, "Pleban - duszpasterz czy zarządca?"
Jakub Kostowski, "Przedstawienia duchownych w sztuce polskiej późnego średniowiecza. Wybrane zagadnienia"
Prowadzący: Andrzej Radzimiński
II. Początki państw późnośredniowiecznych (sala 102)
REFERATY:
Stanisław Rosik, "Początki Polski w przekazach kronikarzy niemieckich"
Michał Kara, "Archeologia o początkach państwa piastowskiego"
Aleksander Posern-Zieliński, "Antropologia o początkach państw"
Prowadzący: Przemysław Urbańczyk
III. Przestrzeń i społeczeństwo miasta średniowiecznego (sala 109)
REFERATY:
Borys Paszkiewicz, "Moneta w przestrzeni miejskiej"
Halina Manikowska, "Geografia sakralna miast w Europie Środkowej"
Hanna Zaremska, "Mniejszości etniczne i kulturowe w mieście średniowiecznym"
Urszula Mazurczak, "Obraz miasta w pejzażu malarstwa włoskiego i niderlandzkiego drugiej połowy XIV i w XV wieku"
Cezary Buśko, "Życie miasta średniowiecznego w świetle badań archeologicznych"
Prowadzący: Krzysztof Mikulski
17. 09. 2002 (wtorek)
Godzina 10.00 - Sesja plenarna, sala audytoryjna "E"
Mechanizmy władzy w późnym średniowieczu
REFERATY:
Janusz Bieniak, "Zabiegi i działania polityczne na poziomie województw i ziem Korony"
Wojciech Fałkowski, "Zabiegi i działania polityczne wokół monarchy"
Prowadzący: Stanisław Bylina
Godzina 15.30 - Sympozja tematyczne:
I. Elity możnowładcze w Polsce późniejszego średniowiecza (sala 101)
REFERATY:
Joachim Zdrenka, "Elita Pomorza Zachodniego w późnym średniowieczu"
Tomasz Jurek, "Elita Śląska w późniejszym średniowieczu"
Sobiesław Szybkowski, "Elita Wielkopolski i Kujaw w XV wieku"
Beata Możejko, "Elita Prus Królewskich w XV wieku"
Prowadzący: Błażej Śliwiński
II. Świat średniowiecznego uniwersytetu (sala 102)
REFERATY:
Krzysztof Stopka, "Uniwersytet w rzeczywistości politycznej późnośredniowiecznej Europy"
Lucyna Nowak, "Drogi recepcji pism Arystotelesa w Uniwersytecie Krakowskim"
Mikołaj Olszewski, "Z dziejów średniowiecznych sporów: teologia nauką praktyczną czy teoretyczną"
Andrzej Włodarek, "Przestrzeń architektoniczna średniowiecznych uniwersytetów"
Prowadzący: Krzysztof Ożóg
III. Horyzont geograficzny Europy Środkowo-Wschodniej (sala 109)
REFERATY:
Jerzy Strzelczyk, "Europa Środkowo-Wschodnia w erudycji geograficznej średniowiecza"
Wojciech Iwańczak, "Obraz Europy Środkowo-Wschodniej w kartografii europejskiej"
Jerzy Hauziński, "Świat islamu a Europa Środkowa i Południowo-Wschodnia"
Prowadzący: Krzysztof Baczkowski
18. 09. 2002 (środa)
Godzina 10.00 - Sesja plenarna, sala audytoryjna "E"
I. Między nadawcą a odbiorcą - w kręgu form średniowiecznej komunikacji społecznej
REFERATY:
Piotr Skubiszewski, "Program obrazowy w średniowieczu - utwór i środek nauczania kościelnego"
Krzysztof Skupieński, "Na opieczętowanym pergaminie, w pamięci, przez posłańca. Dokument jako forma komunikowania w Polsce średniowiecznej"
Piotr Dymmel, "Kopista i jego dzieło. Rola rękopiśmiennej transmisji tekstu w kulturze historycznej Polski średniowiecznej"
Zenon Piech, "Wizerunek władzy i państwa w obrazowym systemie średniowiecznej komunikacji"
Prowadząca: Urszula Borkowska
Godzina 15.30 - "Okrągły stół", sala audytoryjna "E"
Mediewistyka - jeden czy wiele warsztatów
Jacek Banaszkiewicz, Teresa Michałowska, Michał Parczewski, Henryk Samsonowicz, Zofia Włodek
Prowadzący: Stanisław Szczur
Biuro organizacyjne
Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika
Pl. Teatralny 2a, 87-100 Toruń
e-mail: Mariola Belchnerowska
Zgłoszenia należy nadsyłać do 15 czerwca 2002 roku